Ekim 01
2016

Biyomimikri Üzerine TED Konuşmaları

img

Biyomimikri ilk zamanlarda söylenildiğinde "Biyo ne ?" gibi bir etki yaratmaktaydı. Artık bu etkiden biraz uzaklaşmış olmakla birlikte hala kavram olarak tazeliğini korumaya devam ediyor. Peki Biyomimikri nedir ?

Kısaca anlatmak gerekirse Biyomimikri sözcük olarak "Biyo" ve "Mimikri" köklerinden oluşmaktadır yani "Doğayı taklit etmek" anlamına gelmektedir. Doğadan ilham alan sürdürülebilir inovasyon olarak da tanımlanabilir. Biyomimikri üzerine olan bu TED konuşmalarını izleyerek ve belirtilen kaynakları ziyaret ederek çok daha fazla bilgi edinebilir ve araştırma yapabilirsiniz.


Biomimicry in Action

Biyomimikri disiplininin yaratıcılarından Janine Benyus'un mucitlere bir mesajı var: "Bir tasarım problemini çözerken yapmanız gereken ilk şey doğaya bakmak.  Orada tasarımınıza ilham kaynağı olacak cevapları bulacaksınız. Tasarımımı 'Nasıl su geçirmez yaparım, Güneş enerjisiyle çalışmasını sağlarım ve aerodinamiği güçlü bir hale getiririm ?' gibi sorularınızın ve çok daha fazlasının cevaplarının doğada gizli olduğunu göreceksiniz. " Bu video biyomimikri hakkında ufuk açıcı olduğu ve bu disiplin konusunda temel bilgileri sunduğu gibi  biyomimikri ile tasarlanan çok sayıda ürün ve yapıyı da gözler önüne sermektedir.

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

Using Nature's Genius in Architecture

Mimarlar sürdürülebilir bir güzelliğin dünyasını nasıl inşa edebilirler ? Tabii ki doğadan öğrenerek... Michael Pawlyn bu videoda doğanın yaradılışındaki; mimari ve toplumu dönüştürme yeteneğine sahip olan üç önemli unsuru açıklamaktadır: Kaynak verimliliği, döngüsellik ve Güneş enerjisinin dönüşümü.

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

 

 

 

My Wish: Build the Encyclopedia of Life

2007 TED ödülünün sahibi E.O. Wilson biyoloji bilminin insanlık için açıkça yararlı olacak hale dönüştüreceğini söylüyor. Yeryüzünde yaşam hakkındaki bütün anahtar bilgileri herhangi bir kişi için ulaşılabilir hale getiren ve birikimle oluşturulan Yaşam Ansikolopedisi'nin önemini paylaşıyor. Ve en önemlisi şunu vurguluyor: Yaşamı aramak, onu anlamak ve nihayet - ve hepsinden ötesi - onu korumak...

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

 

Hidden Miracles of the Natural World

Gözle göremediğimiz pek çok eşsiz güzelliği de içinde barındıran bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünyayı aydınlatmak için film yapımcısı Louie Schwartzberg, yüksek hızlı kamerayla yaptığı çekimler ile dünyamızın güzelliklerini gözler önüne seriyor.

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

 

 

The Weird, Wonderful World of Bioluminescence

Karanlık okyanusların derinliklerinde, pek çok deniz canlısı avlanmak, çiftleşmek ve özsavunma için kendi ışıklarını üretiyor. Biyoluminesans uzmanı Edith Widder bu parıldayan dünyanın kaydedilmesinin öncülerinden biri olarak biliniyor ve su altı yaşamının gizemleriyle sizleri baş başa bırakıyor.

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

 

Organic Design, Inspired by Nature

Kaptan Organik olarak da bilinen tasarımcı Ross Lovegrove bizlerle felsefesini paylaşıyor ve doğadan ilham alan tasarımları anlatıyor.

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

 

 

 

The Beautiful Nano Details of Our World

3D mikroskop altında bakarsanız, kum taneleri gözünüze renkli şekerler gibi görünecektir. Bir çiçeğin stamenleri ise büyüleyici bir parkın içindeki fantastik kuleler gibi... Gary Greenberg mikro dünyanın kapısını aralıyor ve bu dünyanın etkileyici detayları ile sizleri karşılıyor.

İzlemek için buraya tıklayınız...

 

 

 

 

**TED konuşmaları için aktif olan dillerde altyazı seçeneği belirleyerek ve transkript için dil seçeneğini değiştirerek istediğiniz dilde konuşmayı takip edebilirsiniz.


Kaynak:

https://www.ted.com/topics/biomimicry

http://biomimicry.net/


Hoşunuza Gidebilecek Gönderiler