Ağustos 10
2016

Turunçgillerin En Vahşi Üyesi: Greyfurt

img

Turunçgiller arasında en çarpıcı renge sahip olan greyfurt, rengiyle olduğu kadar kimyasının gücüyle de anılmaktadır. Hem asidik hem de bazik topraklarda yetişebilen greyfurt, ilk olarak 1750 yılında Griffith Hughes tarafından Barbados'un yasak meyvesi olarak anılmıştır. Latince tür adı Citrus paradisi olan greyfurtu görsel olarak bu kadar etkileyici yapan ve ilaçlarla birlikte ciddi yan etkiler göstermesine sebep olan nedir ?

Greyfurtun kimyasını incelemeye greyfurt dilimlerine o çarpıcı rengi veren renk maddesinden başlayabiliriz.

Greyfurta pembe ve kırmızı rengini veren bileşik resimde de kimyasal yapısı gösterilen likopendir. Domateslere verdiği renk ile bilinen likopen tamamen karbon ve hidrojen atomlarından oluşan bir bileşiktir.

Bu hidrokarbon, gözle görülebilen en uzun dalga boyuna sahip ışık ışınları hariç tüm ışığı absorbe ettiği (emdiği) için kırmızı görünür. Likopen pigmenti sahip olduğu güçlü rengin yanı sıra toksisitesi (zehirleme oranı) olmaması nedeniyle de gıda boyası olarak da kullanılmaktadır.

Öte yandan, greyfurt ve greyfurt suyu çok sayıda ilaçla etkileşime girmesiyle çoğunlukla da ciddi yan etkiler oluşturmasıyla bilinmektedir.

İlaç ve greyfurt arasında oluşan bu tepkimeye furanokomarinler (furanocoumarins) adlı bileşik sınıfının üyelerinden bergamottin ve dihidroksibergamottin neden olmaktadır.

Bu bileşikler içtiğimiz ilaçları vücudumuzda ayrıştıran bazı enzimler üzerinde inhibitör etkisi yaratmakta ve enzimleri etkisiz hale getirmektedir. Sonuç olarak ilaç daha küçük parçalara indirgenemediği için, kandaki ilaç derişimi aniden çok daha yüksek seviyelere ulaşmakta ve bu da ciddi yan etkilerle sonuçlanabilmektedir. Bir vitamin deposu olan greyfurtu tüketmeden önce bu meyvenin kimyasının getirdiği risklerin de farkında olarak tüketmeniz yerinde olacaktır. Eğer ilaç aldıysanız greyfurt suyunuzu yudumlamadan bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

 


 

Kaynaklar:
 

Why does Grapefruit Interact with Drugs? – The Chemistry of a Grapefruit

Erişim Tarihi: 07/03/2014

http://www.compoundchem.com/2014/03/07/why-does-grapefruit-interact-with-drugs-the-chemistry-of-a-grapefruit/

 

Grapefruit juice poses side effects risks with commonly prescribed drugs

Erişim tarihi:27/12/2012

http://www.newsinferno.com/grapefruit-juice-poses-side-effects-risks-with-commonly-prescribed-drugs/


Etiketler:   

Hoşunuza Gidebilecek Gönderiler